Wpisy otagowane ″Makieta″

  • Podstacja transformatorowa

    Istotnym elementem makiet kolejowych są modele budynków, nie tylko tych kolejowych. Poniżej przedstawiam krótką relację z budowy kartonowego modelu podstacji transformatorowej.

    Trafostacja - zestaw do montażuOmawiany model pochodzi z okazjonalnej oferty przygotowanej przez A&S Projekt na X Kaliskie Dni Modelarza i Pasjonata, które odbyły się w dniach 22-23.09.2018r. Pełna wersja tego modelu jest dostępna na stronie producenta jako cięty laserem zestaw do samodzielnego montażu.

    Modele kartonowe są podatne na wilgoć. Z tego powodu przed klejeniem należy je odpowiednio zaimpregnować lub do ich montażu używać klejów niezawierających wody. Ja zdecydowałem się skleić cały model cyjanoakrylem, co dodatkowo usztywniło i wzmocniło jego konstrukcję. Nasączony cyjanoakrylem karton uzyskuje twardość drewna i można go obrabiać np. pilnikiem. Sklejoną bryłę budynku pomalowałem farbą olejną Humbrol w kolorze starej cegły, co całkowicie uodporniło model przed wilgocią. Aby nadać modelowi bardziej realistyczny wygląd niektóre z cegieł pomalowałem pędzelkiem korektorskim na inne odcienie. Zrezygnowałem natomiast z malowania na biało fug między cegłami. W rzeczywistości są one często mocno zabrudzone i z daleka niewidoczne.

    Imitacja papyW ramach dalszych prac nad modelem wykonałem imitację papy na dachu. Czarny kartonik obecny w zestawie wymagał podbarwienia szarą farbą niektórych pasów papy, dzięki czemu wyglądają one jakby pochodziły z innej rolki… Na koniec zabezpieczyłem łączenia papy lepikiem, czyli… czarną gęstą farbą.

    Przyłącze linii SNKolejnym etapem było wykonanie imitacji przyłącza linii SN. Stelaż zlutowałem z dwóch zszywek biurowych, natomiast każdy z izolatorów linii SN skleiłem z dwóch sztuk izolatorków z zestawu. Na szczęście jest ich sporo, więc można kombinować. Przewody, łączące linie SN z odgromnikami wykonałem z… własnego włosa. 😉

    Oszklenie okien wykonałem z załączonej do zestawu przeźroczystej folii. Została ona przyklejona od wewnętrznej strony ściany specyfikiem Humbrol ClearFix, dzięki któremu szybki nie wchodzą w reakcję z klejem i zachowują swoją przeźroczystość.

    Poniżej przedstawiam zdjęcia złożonego modelu:

  • Moduły łukowe – początki

    Właśnie minęły dwa lata od czasu, kiedy rozpocząłem budowę dwóch modułów łukowych, stanowiących fragment makiety kolejowej budowanej zgodnie z normą sTTandard. Niestety, po około roku musiałem przerwać prace, a przyczyną powstałego przestoju była cudowna koteczka, który pojawiła się u nas w domu i od razu upodobała sobie moje „zabawki”. 😉 Obecnie jednak nasza kocica już na tyle dorosła, że mogę powrócić do prac przy modułach, tym bardziej, że lada dzień odbędzie się kolejny zlot modularzy, na który zamierzam je zabrać.

    Pełną relację z wcześniejszych etapów budowy modułów, z czasów kiedy moja strona była dopiero w planach, można znaleźć na Forum TT. Z tego powodu nie będę jej już powtarzał w tym miejscu. Ograniczę się jedynie do krótkiej galerii zdjęć z budowy. Bardziej szczegółowe opisy można przeczytać po kliknięciu na kolejne zdjęcia.

 |