Wpisy z kategorii ″Budynki″

  • Podstacja transformatorowa

    Istotnym elementem makiet kolejowych są modele budynków, nie tylko tych kolejowych. Poniżej przedstawiam krótką relację z budowy kartonowego modelu podstacji transformatorowej.

    Trafostacja - zestaw do montażuOmawiany model pochodzi z okazjonalnej oferty przygotowanej przez A&S Projekt na X Kaliskie Dni Modelarza i Pasjonata, które odbyły się w dniach 22-23.09.2018r. Pełna wersja tego modelu jest dostępna na stronie producenta jako cięty laserem zestaw do samodzielnego montażu.

    Modele kartonowe są podatne na wilgoć. Z tego powodu przed klejeniem należy je odpowiednio zaimpregnować lub do ich montażu używać klejów niezawierających wody. Ja zdecydowałem się skleić cały model cyjanoakrylem, co dodatkowo usztywniło i wzmocniło jego konstrukcję. Nasączony cyjanoakrylem karton uzyskuje twardość drewna i można go obrabiać np. pilnikiem. Sklejoną bryłę budynku pomalowałem farbą olejną Humbrol w kolorze starej cegły, co całkowicie uodporniło model przed wilgocią. Aby nadać modelowi bardziej realistyczny wygląd niektóre z cegieł pomalowałem pędzelkiem korektorskim na inne odcienie. Zrezygnowałem natomiast z malowania na biało fug między cegłami. W rzeczywistości są one często mocno zabrudzone i z daleka niewidoczne.

    Imitacja papyW ramach dalszych prac nad modelem wykonałem imitację papy na dachu. Czarny kartonik obecny w zestawie wymagał podbarwienia szarą farbą niektórych pasów papy, dzięki czemu wyglądają one jakby pochodziły z innej rolki… Na koniec zabezpieczyłem łączenia papy lepikiem, czyli… czarną gęstą farbą.

    Przyłącze linii SNKolejnym etapem było wykonanie imitacji przyłącza linii SN. Stelaż zlutowałem z dwóch zszywek biurowych, natomiast każdy z izolatorów linii SN skleiłem z dwóch sztuk izolatorków z zestawu. Na szczęście jest ich sporo, więc można kombinować. Przewody, łączące linie SN z odgromnikami wykonałem z… własnego włosa. 😉

    Oszklenie okien wykonałem z załączonej do zestawu przeźroczystej folii. Została ona przyklejona od wewnętrznej strony ściany specyfikiem Humbrol ClearFix, dzięki któremu szybki nie wchodzą w reakcję z klejem i zachowują swoją przeźroczystość.

    Poniżej przedstawiam zdjęcia złożonego modelu:

 |